Karma bytowa dla kota

Karma bytowa dla kota

Filtry
Sortowanie
Karma bytowa dla kota

Czym jest karma bytowa ?

Zapewne wielu opiekunów kota spotkało się z terminem „karma bytowa”.  Najprościej rzecz ujmując karma bytowa, to pokarm który podaje się kotu codziennie, zapewniając mu składniki odżywcze niezbędne do prawidłowego funkcjonowania. Oczywiście w wielkim uproszczeniu. Karma podstawowa musi być więc przede wszystkim odpowiednio zbilansowana. Może występować zarówno w postaci mokrej jak i suchej. 


Co powinna zawierać idealna karma bytowa dla kota ?  

Każdy świadomy opiekun, obudzony w środku nocy i zapytany o dwie najważniejsze cechy określające kota, powinien bez zastanowienia, jednym tchem wykrzyczeć: mięsożerca i drapieżnik! W tym tkwi właśnie clue karmy bytowej. Najważniejszym składnikiem jest wysokiej jakości mięso (nie mylić z produktami pochodzenia zwierzęcego). Przy wyborze karmy należy kierować się zasadą: im więcej mięsa w mięsie tym lepiej. No dobra, ale jakie mięso? Istotne jest aby w karmie było zarówno mięso mięśniowe, jak i podroby, np. w postaci wątroby, serc czy żołądków. Czyste mięso jest niestety ubogie w witaminy. Dieta, której podstawą jest jedynie mięso mięśniowe w krótkim czasie doprowadzi do bardzo groźnego dla kota niedoboru witamin. Dlatego też karma filetowa, mimo iż zawiera bardzo dużo mięsa i to nierzadko bardzo dobrej jakości, nie może stanowić fundamentu kociego jadłospisu.  Brakujące witaminy dostarczają właśnie podroby. Są one bogatym źródłem m.in. witamin z grupy B, wit. A i C. Kot wolno żyjący jest typowym surojadem. Podstawę pożywienia stanowią ciała upolowanych ofiar, tj. gryzoni, owadów i ptaków. Kot spożywa je w całości, wraz z wnętrznościami, kośćmi, sierścią i piórami. Zapewnia sobie w ten sposób cały kompleks witamin i składników odżywczych.

Kot jest również gatunkiem neofilnym. Na wolności spektrum jego diety stanowi około 70 gatunków ofiar. Jest on więc naturalnie przystosowany do tego aby pobierać składniki odżywcze z różnych rodzajów mięsa. I tak też naszego domowego tygrysa należy karmić. Krążącą od lat teorię, iż kota przez całe życie powinno się karmić jednym rodzajem karmy należy odłożyć na półkę, i to na bardzo  wysoką półkę.

Jak już wspomniano mięso powinno być możliwie najlepszej jakości. Na rynku pojawiają się już produkty oferujące mięso pochodzące z ekologicznych hodowli. Na jakość mięsa, a co za tym idzie zawartość witamin, mikro i makro składników ma wpływ cały cykl hodowli zwierząt rzeźnych. Począwszy od pożywienia, które spożywają i warunków w jakich są przetrzymywane, a skończywszy na procesie uboju i przechowywania mięsa. W rezultacie mięso zwierząt rzeźnych nie jest w stanie dostarczyć w odpowiedniej ilości składników odżywczych niezbędnych do zapewnienia zdrowia i prawidłowego funkcjonowania kota. Braki te są niwelowane poprzez wzbogacanie karmy bytowej minerałami, witaminami czy też kwasami tłuszczowymi.

Wśród dodatków nie może zabraknąć królowej aminokwasów – tauryny i to najlepiej w dawce co najmniej 1 500 mg/1 kg. Niedobór tauryny w kociej diecie może skutkować wieloma poważnymi chorobami, jak np. niewydolność układu rozrodczego, centralną degenerację siatkówki,  upośledzeniem działania układu odpornościowego czy też kardiomiopatią rozstrzeniową. Organizm kota wytwarza jedynie nieznaczne ilości tauryny. Dochodzi więc do sytuacji, w której z jednej strony kot nie posiada zdolności syntezy tego aminokwasu, z drugiej wykazuje zwiększone na niego  zapotrzebowanie. Jak więc radzi sobie bez suplementacji kot wolno żyjący ? Odpowiedź jest bardzo prosta – spożywa gryzonie. To właśnie mała niepozorna myszka jest zdecydowanym liderem pod względem stężenia tauryny. Zawiera jej aż 7 razy więcej niż mięso wołowe. 

Kolejnym składnikiem, którego obecność w składzie świadczy o jakości karmy bytowej dla kota są kwasy tłuszczowe Omega-3. Do najważniejszych należą kwasy: Eikozapentaenowy (EPA) i Dokozahesaenowy (DHA) oraz kwas α-linolenowy. Działają one przeciwzapalnie, przeciwnowotworowo  i przeciwalergicznie. Również i w tym przypadku mięso zwierząt hodowlanych cechuje niedobór kwasów Omega-3 na rzecz grupy Omega-6.

Wśród dodatków chętnie widzianych w karmie bytowej wymienić należy również hemoglobinę, mączkę z alg, mączkę ze skorupek jaj czy drożdże browarnicze nieaktywne. 

Wisienkę na torcie stanowić powinien brak konserwantów, zbóż, wypełniaczy oraz sztucznych barwników. 

Prawidłowe żywienie to jedna z najistotniejszych rzeczy, na jakie wpływ ma każdy opiekun, a która ma realny wpływ na samopoczucie i zdrowie kota. Dlatego też wybierając odpowiednią karmę bytową powinno się kierować przede wszystkim jej składem.

Ta strona używa plików cookies. Dowiedz się więcej.