Karma filetowa dla kota

Karma filetowa dla kota

Filtry
Sortowanie
Karma filetowa dla kota

Karma filetowa jest kolejnym rodzajem karmy dla kotów. Cechuje ją formuła monoproteinowa. Białko pochodzi z jednego rodzaju mięsa. Jest to tzw. „czyste mięso”, jak np. pierś kurczaka.


Kot nie jest wegetarianinem!

Moment kiedy skrzyżowały się drogi człowieka i kota stał się początkiem jednej z najbardziej niezwykłych przyjaźni ludzko-zwierzęcych w historii. Lata wspólnej koegzystencji i rozwój świadomości sprawiły, iż koty z domowych poławiaczy myszy stały się współtowarzyszami i współdomownikami. Jedno jednak nie uległo zmianie - kot nadal jest zwierzęciem mięsożernym i jednym z najdoskonalszych łowców wśród zwierząt. Do  życia w zgodzie z fizjologicznymi potrzebami niezbędne jest mu pożywienie pochodzenia zwierzęcego, w tym przede wszystkim mięso. Współdzieląc z kotem przestrzeń życiową zawieramy z nim dżentelmeńską umowę. Ty towarzyszysz mi w codziennej rutynie, ja szanuję Twoją niezależność i dbam o Twoje zdrowie. Chcąc w sposób należyty wywiązać się z niepisanej umowy zobowiązani jesteśmy dostarczać mu pokarm zgodny z jego naturalnymi potrzebami - pokarm mięsny. 

Wszelkie próby skłonienia kota do spożywania pokarmów pochodzenia roślinnego będą miały drastyczny finał. Sama  anatomia i fizjologia kota przemawiają za ściśle mięsną dietą. W ślinie kota nie występuje amylaza, tj. enzym który wstępnie rozkłada skrobię i inne polisacharydy na cukry proste. Egzotyczni kuzyni naszego domowego mruczka nie spożywają bezpośrednio pokarmów zawierających węglowodany. A to właśnie w cukry obfituje świat roślinny. Dlatego też natura w swojej mądrości nie wyposażyła kotowatych w zdolność rozkładani skrobi. Koty mają również niezmiernie krótki przewód pokarmowy, którego stosunek do długości ciała wynosi 5:1 (dla porównania u roślinożerców to aż 30:1). Tkanki zwierzęce, które spożywa kot są lekkostrawne i miękkie, więc nie wymagają długiej „obróbki”. Pokarm wędruje przez koci układ trawienny około 12 godzin. Kot posiada także ubogą florę bakteryjną układu pokarmowego. I ponownie decyduje o tym kocia dieta. Do trawienia lekkostrawnych tkanek zwierzęcych kot nie potrzebuje pomocy bakterii. Inaczej jest w przypadku roślinożerców, gdzie do trawienia grubych celulozowych błon komórkowych roślin, wspomaganie bioflory jest konieczne. Jedno należy sobie uświadomić - kot nie był, nie jest i nigdy nie będzie wegetarianinem !

Karma bytowa a karma filetowa – różnice.

Pierwszą fundamentalną różnicą jest ich przeznaczenie. Karma bytowa stanowi podstawę codziennej diety. Kot spożywa ją każdego dnia. Natomiast karma filetowa jest jedynie karmą uzupełniającą, która stanowić może urozmaicenie kociego jadłospisu. Bez względu na to jak znakomite mięso, nawet z najbardziej egzotycznego zwierzęcia będzie zawierała, stanowi jedynie zamiennik pojedynczych posiłków. W żadnym wypadku nie może stanowić podstawy diety.

Powyższa zależność wynika z rodzaju użytego do produkcji karmy mięsa. Karma filetowa, jako karma monoproteinowa składa się z jednego rodzaju mięsa. Często jest to czyste mięso mięśniowe. Karma bytowa zaś oprócz mięsa mięśniowego zawiera również podroby, takie jak serca, żołądki czy wątrobę. I tutaj dochodzimy do sedna. Czyste mięso nie zawiera witamin w ilości zapewniającej zdrowie i prawidłowy rozwój kota. Codzienne spożywanie wyłącznie takiego mięsa w krótkim czasie doprowadzi do niedoboru witamin w kocim organizmie. Wspomniane wcześniej podroby, które występują w karmie bytowej mają między innymi za zadanie uzupełnić witaminowe braki mięsa mięśniowego.

Kolejną różnicą jest dodatkowa suplementacja. Karma filetowa nie jest wzbogacona dodatkowymi suplementami, w przeciwieństwie do karmy bytowej. Ktoś może powiedzieć, że przecież koty wolno żyjące na przestrzeni lat ewolucji nie suplementowały się  dodatkowo. I tak i nie. Podstawą pożywienia  takiego kota są całe upolowane ofiary, tj. gryzonie, owady i ptaki. Jego menu to około 70 gatunków zwierząt. Kot spożywa je w całości, a więc nie tylko mięso mięśniowe. Zawierają one wystarczającą paletę witamin oraz mikro i makro elementów. Można powiedzieć więc, iż kot wolno żyjący suplementuje się naturalnie. 

Dodatkowo mięso zwierząt rzeźnych na skutek sposobu odżywiana, warunków przetrzymywania, wreszcie procesu uboju i przechowywania traci znaczną część drogocennych składników odżywczych. Przykładowo stosowany proces skrwawiania mięsa zwierząt rzeźnych, mający za zadanie przedłużyć jego trwałość powoduje, iż mięso takie ma około 60 % mniej żelaza niż naturalny pokarm kotów. Stąd też suplementacja karmy bytowej jest konieczna.

Karma filetowa jest jedynie znakomitym urozmaiceniem diety naszego czworonoga, nie zaś obowiązkową pozycją w codziennym jadłospisie.

Ta strona używa plików cookies. Dowiedz się więcej.