Karma dla kota z owadów

Karma dla kota z owadów

Filtry
Sortowanie
Karma dla kota z owadów

Karma zawierająca białko z owadów stanowi w dalszym ciągu powiew „egzotyki” na rynku zoologicznym. No bo jak to tak, żeby zdrowy kot owada?  Kurczaka, wołowinę, nawet kangura, to tak, ale owada ?

Nic bardziej mylnego. W naturalnym środowisku dieta kota wolno żyjącego obfituje w insekty. Obok gryzoni i ptaków to najpopularniejsza kocia ofiara. 


Zalety karmy dla kotów na bazie owadów.

Owady to przede wszystkim źródło łatwo przyswajalnego białka. Proteiny dostarczają tzw. aminokwasów egzogennych. Stanowią one niejako budulec dla tkanek oraz pełnią funkcję transportującą i magazynującą. Ich niedobór może spowodować zaburzenia wzrostu młodych kotów, spadek masy mięśniowej, niedokrwistość oraz wolniejsze gojenie się ran. Do produkcji karmy dla kotów stosuje się najczęściej larwy Hermetia, które są niezwykle bogate w wapń. Około 40% suchej masy uzyskanej z larw tego owada to tłuszcz. Jest on również obfitym źródłem kwasu laurynowego, wspomagającego układ immunologiczny.

Tylko, jeżeli kot dostarcza aminokwasów wraz z powszechnie dostępnym mięsem zwierząt rzeźnych, to po co kupować karmę na bazie owadów? Powodów jest wiele. W tym miejscu warto przytoczyć dwa.

Po pierwsze i najważniejsze - jest to karma hipoalergiczna. W przypadku kociego alergika istotne jest aby wprowadzać do diety nowe źródła białka. Przed „erą owadziej karmy” w przypadku alergii sięgano po specjalistyczne produkty z hydrolizowanych białek, zwłaszcza w trakcie tak zwanej diety eliminacyjnej. Ich wadą był jednak wysoki koszt oraz wątpliwa smakowitość. Karma wykorzystująca białko z owadów stanowi zatem mocną alternatywę wśród karm nieuczulających.

Po drugie ekologia.  Przy hodowli owadów wykorzystuje się znacznie mniejsze ilości zasobów niż przy hodowli zwierząt rzeźnych. Podczas produkcji wytwarza się niewielkie  ilości amoniaku oraz metanu. Również zużycie wody oscyluje w granicach minimalnych. Owady są przystosowane do pobierania wody z pożywienia, którym są karmione. Ponadto owady ogrzewają się same, dlatego też nie ma potrzeby ich dogrzewania. Jedyny odpad uzyskiwany podczas hodowli to odchody robaków, które stanowią naturalny nawóz i mogą być z powodzeniem stosowane w rolnictwie. Insekty stanowią również naturalne rozwiązanie na pogłębiające się marnotrawstwo żywności. Według danych Eurostatu w Polsce marnuje się prawie 9 mln ton żywności, w tym ponad 6 mln ton stanowią odpady powstałe podczas produkcji. Część z nich można wykorzystać jako pożywienie dla owadów, jak na przykład wytłoki powstałe podczas produkcji soków. Wszystko to sprawia, iż w czasach globalnego niedoboru żywności coraz bardziej przychylnie spogląda się w stronę insektów.

I jeszcze trochę liczb.

1. Do hodowli 1 kg owadów potrzeba 2 kg paszy (odpowiednio 1 kg kurczaków  to 5 kg paszy, a 1 kg wołowiny to aż 10 kg paszy).

2. Produkcja żywności opartej na białku z owadów zajmuje jedynie 2% terenu oraz zużywa tylko 4% wody które są niezbędne przy produkcji żywności na bazie  mięsa.

3. W karmie dla kota może być wykorzystane aż 99% ciała larw much Hermetia. Dla porównania w przypadku zwierząt hodowlanych wykorzystuje się tylko od 40 do 60% ich masy ciała.

4. Szacuje się iż istnieje blisko 2000 gatunków owadów, które są jadalne.

5. Jedna tona owadów potrzebuje na wzrost 14 dni oraz 20 m2 powierzchni.

6. Świerszcze rosną 13 razy szybciej niż bydło.

Biorąc pod uwagę wszystkie „za” aż trudno uwierzyć, że karma dla kotów z owadów dopiero teraz zaczyna zyskiwać popularność.

Ta strona używa plików cookies. Dowiedz się więcej.