Drapak dla kota

Drapak dla kota

Filtry
Sortowanie
Drapak dla kota

Zapewne większość opiekunów, zapytana o najbardziej „destrukcyjne” kocie zachowanie wymieni drapania. Groźba zniszczenia pachnącego jeszcze nowością kompletu wypoczynkowego spędza sen z powiek wielu opiekunom (zwłaszcza przyszłym). Niestety, kot jest ofiarą swojej „dzikiej” niezależności oraz naturalnych potrzeb. Drapie, ponieważ czynność ta jest  dla niego niezmiernie ważna i konieczna. Drapanie to taki koci callanetics. W ten sposób kot rozciąga mięśnie klatki piersiowej oraz mięśnie grzbietu. W tym przypadku przy doborze drapaka rozmiar ma znaczenie. Jeżeli kot preferuje drapanie w pozycji pionowej, należy zapewnić mu drapak na tyle wysoki aby mógł stanąć na tylnych łapach, unieść przednie i z wrodzoną gracją w pełni się rozciągnąć. Preferowane będą drapaki typu „drzewko”. 


Drapak pełni także funkcję pielęgnacyjną. Dzięki chropowatej strukturze złuszcza stare pochewki pazurów.

Drapak dla kota czyli drogowskaz zapachowy

Kot domowy podobnie jak jego dzicy kuzyni, jest zwierzęciem terytorialnym. Jest niczym Pan na włościach. Swoje „prawo własności” musi oznakować w sposób nie budzący wątpliwości. I tutaj właśnie z pomocą przychodzi drapanie. Podczas tej naturalnej czynności kot pozostawia swój podpis, zarówno w postaci śladów po pazurach jak i śladów zapachowych. Za każdym razem, kiedy obok nich przechodzi, odświeża je z należytą starannością. 

Drapanie umożliwia mu mieszanie swojego zapachu z zapachem opiekuna bądź innych kotów oraz zapewnia poczucie bezpieczeństwa. Dlatego też często zdarza się, iż nasi ulubieńcy nie ograniczają się jedynie do drapania drapaka. W sferze ich zainteresowań pozostają  również przesiąknięte zapachem opiekuna sofy, fotele oraz łózka.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze drapaka.

Należy pamiętać, iż drapak idealny, to taki drapak, z którego kot korzysta. Dlatego też w pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na jego stabilność. Podczas rytuału drapania nic nie może się przesuwać ani chwiać. Drapak ma stanowić solidne oparcie podczas napinania mięśni. Dodatkowo drapak wolno stojący powinien mieć szeroką podstawę. Nie ma co liczyć na wyrozumiałość kota. Jeżeli drapak będzie wymykał się spod łap, poszuka on sobie bardziej statycznego obiektu.

Kolejnym ważnym elementem jest materiał, z którego drapak dla kota został wykonany. Im bardziej naturalny, tym lepiej i tym większe prawdopodobieństwo zainteresowania ze strony pupila. Istotne jest aby  był to materiał, w który kot może wbić pazury. W kwestii faktury opiekun ma prawdziwe pole do popisu. Począwszy od drapaków tekturowych, przez sznurek sizalowy i jutę a skończywszy na korku i drewnie.

Przed zakupem drapaka warto ustalić preferencje kota, w zakresie ulubionych powierzchni, które drapie i pod tym kątem dobrać odpowiedni produkt. Należy zaobserwować, czy nasz kot woli  płaszczyznę pionową, poziomą czy też skośną. Oczywiście w idealnym kocim świecie najlepiej byłoby zaopatrzyć się w trzy różne drapaki.

Jeżeli chcemy, aby drapak spełniał swoją funkcję, czyli służył do drapania powinniśmy uwzględnić wymienione wyżej atrybuty drapaka idealnego. W przeciwnym razie kot szybko znajdzie sobie odpowiadający mu obiekt  do drapania, a nam pozostanie dodatkowy niepotrzebny mebel w salonie.

Ta strona używa plików cookies. Dowiedz się więcej.