Karma sucha dla kota

Karma sucha dla kota

Filtry
Sortowanie
Karma sucha dla kota

Każdy świadomy opiekun wie, że nie ma jednej idealnej karmy dla kota. Ile jest kotów tyle jest upodobań. Zapewne każdy z nas stał przed dylematem jaka karma będzie najodpowiedniejsza dla kota. W przypadku zarówno mokrej jak i suchej karmy czynnikiem decydującym o jakości jest jej skład. Należy pamiętać, iż tylko wysokojakościowe produkty zapewnią Twojemu kociemu domownikowi prawidłowy rozwój.


Idealna sucha karma dla kota. Na co zwracać uwagę ?

Po raz kolejny, skład, skład i jeszcze raz skład ! Kot, jako zadeklarowany mięsożerca musi spożywać mięso. Jest ono niezastąpionym źródłem białka. Proteiny stanowią drugi po wodzie składnik kociego organizmu. Im więcej dobrej jakości mięsa w suchej karmie, tym lepiej. Na rynku dostępne są produkty oferujące nawet ponad 90% mięsa (co daje ok 50% białka !). Jest to zarówno mięso mięśniowe jak i podroby, w postaci np. wątroby.

Skoro naturalna dieta kota składa się z wyłącznie z mięsa (gryzonie, owady, ptaki), to również jej substytut w postaci suchej karmy nie powinien obfitować w produkty pochodzenia roślinnego, w tym zboża. Próba zrobienia z naszego pupila wegetarianina zawsze skończy się poważnymi powikłaniami zdrowotnymi.

Skoro wywołano już zboża, jeden z podstawowych składników tanich ekonomicznych karm, warto wspomnieć o „dodatkach”. Sucha karma dla kota nie powinna zawierać zbędnych wypełniaczy, konserwantów oraz sztucznych barwników. Jest to  niezmiernie istotne dla zdrowia naszych domowych tygrysów.

Produkty klasy Premium i Super Premium są dodatkowo wzbogacone składnikami będącymi źródłem witamin i minerałów, np. tauryna, wodorosty czy rozmaryn będący obok witaminy E naturalnym przeciwutleniaczem. Mięso zwierząt rzeźnych podczas procesu uboju oraz przechowywania traci część składników odżywczych. Ważne jest więc aby karma zawierała dodatkowe witaminy, mikro i makro elementy.

Kolejnym istotnym elementem wpływającym na wartość suchej karmy, a który często jest pomijany przez opiekunów, jest proces produkcji. Aby mięso zamieniło się w pyszne małe chrupki musi przejść długi cykl. Im mniej składników odżywczych utraci podczas niego, tym oczywiście lepiej. Na rynku dostępne są wysokogatunkowe suche karmy dla kotów powstałe w wyniku tzw. suszenia na zimno. Przez okres dwóch tygodni mięso suszone jest w temperaturze pokojowej. Zachodzi wówczas fermentacja kwasu mlekowego oraz zmniejsza się pH. To sprawia, że mięso zachowuje walory smakowe oraz wartości odżywcze.

Sucha karma – dla kogo ?

Sucha karma dla kota od lat cieszy się niesłabnącą popularnością. Opiekunowie często wybierają ją ze względu na łatwość przechowywania oraz dawkowania. Również koty chętnie spożywają sycące chrupki. Sucha karma doskonale nadaje się dla kociego niejadka. Może stanowić również znakomite uzupełnienie diety. Należy pamiętać jednak, iż ze względu na niską wilgotność produktu należy kotu zapewnić stały dostęp do świeżej wody.

Sucha karma przyszłości – karma dla kota z owadów

A gdyby tak istniała sucha karma dla kota, która nie uczula? Która znacząco przyczynia się do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych oraz ograniczenia uboju zwierząt hodowlanych. Wydaje się nierealne? A jednak… W ostatnim okresie rynek podbija karma oparta na białku z owadów. Stanowi ciekawą alternatywę dla opiekunów kocich alergików. Jest to zdecydowanie nietypowe źródło białka w porównaniu ze standardowymi produktami. Skład chemiczny owadów przypomina łososia lub odkostnionego królika. Owady są źródłem wysoko przyswajalnego białka. Zawierają również nienasycone kwasy tłuszczowe, które minimalizują stan zapalny oraz zalecane są w terapii chorób stawów i skóry.

Dobór odpowiedniej karmy dla kota jest niezmiernie istotny dla jego zdrowia i prawidłowego funkcjonowania. Stojąc przed dylematem wyboru odpowiedniej karmy należy zwrócić uwagę, aby była to karma wysokomięsna o dobrym składzie.

Ta strona używa plików cookies. Dowiedz się więcej.