Karma mokra dla kota

Karma mokra dla kota

Filtry
Sortowanie
Karma mokra dla kota

Dlaczego właśnie mokra karma?

Przez lata wielu specjalistów jak mantrę powtarzało: „ podstawą diety kota powinna być sucha karma i basta!”. Ale czy rzeczywiście tak? Odpowiedź podsuwa nam sam kot, a dokładniej mówiąc jego fizjologia. Kot to ewolucyjny mięsożerca. Świadczy o tym choćby jego anatomiczna budowa. Krótszy układ pokarmowy i trzonowce pozbawione powierzchni ścieralnych nie są przystosowane to trawienia pokarmów roślinnych. 


Człowiek nieważne jak bardzo by chciał i się starał, to natury nie oszuka. Podając swojemu ulubieńcowi jedynie białko roślinne opiekun doprowadzi w krótkim czasie do poważnych problemów zdrowotnych swojego czworonoga. Kot, czy to mały, czy duży, pers czy sfinks, do prawidłowego rozwoju potrzebuje mięsa i to w formie jak najbardziej zbliżonej do tej jaką dostarcza podczas polowania. W naturze jego dieta składa się z drobnych gryzoni, owadów i ptaków. Oprócz niezbędnych białek dostarczają one również niezbędne witaminy, minerały i wodę. Właśnie, woda! Nasz domowy mruczek pochodzi od kota nubijskiego zamieszkującego Północną Afrykę. Ewolucja kotów przebiegała więc w terenach pustynnych, bardzo ubogich w wodę. W związku z czym, z przyczyn stricte praktycznych, zapotrzebowanie organizmu na wodę koty zaspokajały wyłącznie jedząc świeże mięso upolowanych ofiar, których tkanki zawierają aż 75% wody. Mimo, iż domowe koty różnią się od swoich praprzodków to fizjologia ich układu wydalniczego (moczowego) pozostaje bez zmian. Produkują silnie skoncentrowany mocz, co pozwala im przetrwać w warunkach braku wody. Ponadto, koty tylko w niewielkim stopniu odczuwają pragnienie, aż do momenty bardzo silnego odwodnienia. Szacuje się, iż dzięki odpowiedniej podaży wody można uniknąć aż 60% problemów zdrowotnych dotyczących układu moczowego. I to właśnie mokra karma dla kota zawiera w swoim składzie ok. 80% wody. No, ale nie samą wodą kot żyje. Mokra karma to przede wszystkim mięso – źródło białka zwierzęcego oraz skarbnica związków mineralnych i witamin. W idealnym kocim świecie źródłem mięsa powinny być wspomniane wcześniej upolowane zwierzęta. W ludzkim świecie musimy szukać kompromisów. I właśnie takim substytutem „naturalnego” pożywienia jest mokra karma. Przy czym należy pamiętać, że  karma karmie nie równa.

Na co zwracać uwagę przy doborze mokrej karmy?

Przy wyborze odpowiedniej karmy należy zwrócić przede wszystkim uwagę na skład. Prawidłowa dieta kota musi zawierać produkty wysokomięsne. Wysokiej jakości karma dla kota oprócz mięsa mięśniowego zawiera również podroby, jak wątroba czy serca, które dostarczają niezbędnych witamin z grupy B, witaminy A i D.  Kolejna „mityczna prawda” głosi, iż kota należy przez całe życie żywić jednym rodzajem pożywienia. Nic bardziej mylnego. Kot to przecież gatunek neofilny, w którego naturalnym jadłospisie gości ponad 70 gatunków ofiar. Jest on więc naturalnie przystosowany to pobierania składników odżywczych z różnych rodzajów mięs. Istotne jest więc aby urozmaicać dietę kota wprowadzając różne rodzaje mięs zawarte w mokrych karmach.

Należy pamiętać również, aby nie podawać kotu jedzenia prosto z lodówki. Może do doprowadzić do groźnych powikłań z zapaleniem gardła na czele. W naturze kot spożywa ofiarę bezpośrednio po upolowaniu, kiedy jej ciepłota ciała oscyluje  w granicach 37-38oC. Mokra karma podana bezpośrednio z lodówki odznacza się również mniejszą smakowitością.

Wysokojakościowa mokra karma dla kota nie zawiera zbóż (z przyczyn wskazanych wyżej), konserwantów, sztucznych barwników oraz zbędnych wypełniaczy. Często należy do produktów klasy Human Grade.

Co może dodatkowo zawierać puszka dobrej jakości mokrej karmy dla kota?

Mokra karma dla kota klasy Premium lub Super Premium jest również odpowiednio zbilansowana i suplementowana, ponieważ podczas procesu uboju i przechowywania mięso traci część wartości odżywczych. Do najważniejszych dodatków należą:

Tauryna – aminokwas wpływający korzystnie na pracę i rozwój mięśnia sercowego,  prawidłowy rozwój ośrodkowego układu nerwowego oraz siatkówki oka. Szacuje się, że dzienne zapotrzebowanie kota na taurynę wynosi co najmniej 1500 mg/1kg.

Kwasy tłuszczowe Omega-3. W mięsie zwierząt rzeźnych występuje ich niedobór na rzecz kwasów Omega-6. Ich bogatym źródłem są oleje z ryb, np. z dzikiego łososia.

Suplementy wapnia, np. w postaci mączki ze skorupek jaj. Wapń odpowiada za prawidłowy rozwój zębów i kości.

Hemoglobina najczęściej wołowa lub wieprzowa. Jest bogatym źródłem żelaza.

Suplementy jodu w postaci mączki z alg morskich.

Drożdże piwne – bogate źródło witamin z grupy B.

Komponując dietę dla swojego ulubieńca, należy koniecznie zwrócić uwagę aby znalazła się w niej wysokiej jakości mokra karma dla kota, bogata w wysokogatunkowe mięso.

Ta strona używa plików cookies. Dowiedz się więcej.