Suplementy BARF

Suplementy BARF

Filtry
Sortowanie
Suplementy BARF

Wraz z rozwojem świadomości w zakresie naturalnych potrzeb żywieniowych zwierząt domowych coraz większą popularnością cieszy się dieta BARF (ang. „Biologically Appropriate Raw Food” - „biologicznie odpowiednie surowe jedzenie”). Model ten zakłada podawanie zwierzętom takich surowców, które są najbliższe naturalnym potrzebom właściwym dla danego gatunku. W przypadku domowego mięsożercy, jakim jest kot, będzie to przede wszystkim mięso oraz produkty pochodzenia zwierzęcego (np. tłuszcze, czy jaja). 


Dieta BARF u psa może zostać dodatkowo wzbogacona o składniki roślinne. Niestety mięso zwierząt rzeźnych mocno odbiega pod względem biochemicznym od mięs ofiar, na które koty polują w naturze. Przyczynę takiego stanu rzeczy należy upatrywać między innymi w sposobie hodowli i odżywiania zwierząt hodowlanych. Pośrednio wpływ ma również proces uboju oraz przechowywania mięsa. Każdy „barfista” wie jak ważne jest zatem odpowiednie zbilansowanie i suplementacja diety BARF. Niezmiernie istotne jest aby w odpowiednim czasie dostarczyć zwierzęciu wszystkich niezbędnych składników odżywczych w postaci optymalnej do wykorzystania przez organizm. To właśnie suplementy dodawane do tzw. „czystych mięs”  zapewniają odpowiedni bilans. Dobierając odpowiednie suplementy należy zwrócić uwagę na zachowanie odpowiedniej równowagi pomiędzy takimi elementami jak: tauryna, wapń, fosfor, żelazo, jod, sód i potas, miedź, kwasy Omega 3, Witaminy D, E i A oraz kompleks witamin z grupy B. Umożliwiają to dostępne na rynku dedykowane preparaty. 

Podstawowe suplementy BARF to: 

Tauryna – aminokwas występujący w tkankach zwierzęcych w stanie wolnym. Tauryna  wspomaga między innymi pracę mięśnia sercowego. Z jednej strony tauryna jest aminokwasem niezbędnym kotu do prawidłowego funkcjonowania, z drugiej kot wytwarza jej  minimalne ilości. I nie dzieje się tak ze względu na „przewrotność” natury. Po prostu wolno żyjące koty dostarczają tego cennego aminokwasu wraz ze spożyciem ciał swoich ofiar. Niekwestionowaną rekordzistami pod względem zawartości tauryny są gryzonie. Stężenie tauryny w tuszce myszy sięga nawet 0,7% ( w mięsie wołowym już jedynie 0,1%).

Suplementy wapnia. Wapń bez wątpienia należy do grona jednych z najważniejszych minerałów. Lista jego zbawiennych funkcji jest bardzo długa. Warto wymienić choćby jego rolę przy budowie kości i zębów oraz funkcjonowaniu mięśni. Najpopularniejszymi suplementami wapnia są: węglan wapnia, cytrynian wapnia, mączka ze skorupek jaj oraz wapń z alg.

Suplementy z żelaza. Bogatym źródłem tego pierwiastka jest suszona hemoglobina (wołowa albo wieprzowa) oraz osocze (odpowiednio: wołowe albo wieprzowe). Podaje się je często z hemoglobiną w proporcjach 1:4.

Suplementy fosforu. Fosfor znajduje się w wielu tkankach w tym również w kościach. Podstawowym suplementem jest więc mączka kostna. Wpływa ona na prawidłowy przebieg procesów wzrostu szkieletu i uzębienia.

Suplementy jodu. Prawdziwą skarbnicą jodu jest mączka z alg. Algi mają również zbawienny wpływ na  pracę układu nerwowego, tarczycy oraz regulację procesów trawiennych. 

Suplementy magnezu. W tym przypadku najczęściej sięga się po spirulinę, która obok wspomnianego magnezu zawiera także żelazo, potas, selen oraz witamina B12 i witamina A.  Spirulina obfituje również w białko, dlatego też przy suplementacji należy zwrócić uwagę na możliwość podbicia bilansu białkowego mieszanki.

Kwasy Omega-3. Działają przeciwzapalnie, przeciwalergicznie oraz przeciwnowotworowo. Zwiększenie podaży kwasów Omega-3 powinno nastąpić w okresie porodu oraz połogu. Najbogatszym źródłem jest olej z dzikiego łososia i ryb łososiowatych oraz olej z kryla antarktycznego.  

Olej z wątroby dorsza – źródło witaminy D, która korzystnie wpływa na układ kostny oraz wspomaga regenerację tkanek.

Suszone drożdże browarnicze nieaktywne. Wpływają na prawidłowe utrzymanie mikroflory przewodu pokarmowego oraz na stan skóry i sierści.  Drożdże piwne to również bogata paleta witam z grupy B.

Suszone żółtka jaj.  Zawarta w nich luteina (żółty barwnik) poprawia pracę mózgu.  pamięć, Jest również  silnym przeciwutleniaczem oraz chroni przed uszkodzeniami siatkówki w oku.

Oczywiście nie jest to katalog zamknięty suplementów BARF. Należy pamiętać, iż ze względu na niewielki rozmiar kota oraz jego szybki metabolizm wszelkie nieprawidłowości w diecie będą dosyć szybko odbijać się negatywnie na jego zdrowiu. Dobrze byłoby zatem, aby przed przystąpieniem do diety BARF (oczywiście po wcześniejszym przeprowadzeniu odpowiednich badań: morfologia, biochemia oraz rozszerzony jonogram) posiadać podstawową wiedzę o tej diecie.

Ta strona używa plików cookies. Dowiedz się więcej.