Czy karma z białkiem owadów jest odpowiednia dla kotów?! - kilka słów o białku w diecie.

Czy karma z białkiem owadów jest odpowiednia dla kotów?! - kilka słów o białku w diecie.

Czy karma z białkiem owadów jest odpowiednia dla kotów?! - kilka słów o białku w diecie.

Prawidłowe żywienie kota oparte jest na dostarczeniu mu wszystkich niezbędnych składników odżywczych, do których należą: białko, węglowodany, tłuszcze, witaminy, minerały oraz woda. Niezbędne jest także ich odpowiednie zbilansowanie.

Po co kotu białko?

Białko dostarcza kotom niezbędnych aminokwasów (tzw. aminokwasów egzogennych), które biorą udział w wielu procesach biologicznych. Przyglądając się budowie i pracy organizmów żywych można w wielkim uproszczeniu powiedzieć, że białka są budulcem dla tkanek oraz pełną funkcję transportujące, czy magazynujące.  W postaci enzymów i hormonów biorą one udział w procesach przemiany materii. Rodzajem białka są także przeciwciała biorące udział w odpowiedzi układu immunologicznego. Inne białko - opsyna jest odpowiedzialne za przenoszenie bodźców świetlnych, a aktyna i miozyna to białka budujące mięśnie, które biorą udział w ich skurczu i rozkurczu.      

Niedobór białka powoduje m.in. wolniejsze gojenie się ran, zaburzenie wzrostu młodych zwierząt, powstawanie obrzęków, spadek masy mięśniowej, czy niedokrwistość.

Źródła białka w diecie kota

Koty to zwierzęta mięsożerne! Dostarczane im białko powinno być zatem pochodzenia zwierzęcego.  Jest ono bowiem łatwiej strawne niż białko pochodzenia roślinnego i jest bardziej odpowiednie dla kota pod względem składu aminokwasowego. W kociej diecie mogą znajdować się zatem mięso, ryby lub inne produkty pochodzenia zwierzęcego. Ciekawym trendem jest karma dla kota na bazie owadów.

Karma z białkiem owadów jest bogata w kwasy tłuszczowe, minerały i witaminy. Ilość składników odżywczych różni się w zależności od gatunku owada, ale według Komisji ds. Wyżywienia i Rolnictwa działającej przy Organizacji Narodów Zjednoczonych wartość odżywcza owadów nie różni się od wartości odżywczej innych źródeł mięsa np. kurczaka. Warto zauważyć,że przykładowy mącznik młynarek ma w swoim ciele ok. 24 gram białka (postać dorosła), a 100 gram wołowiny ma go około 26 gram. Strawność białka pochodzącego z owadów waha się w granicach 76-98%.

Wysokiej jakości białko powinno mieć odpowiedni skład aminokwasowy. Niedobór nawet jednego może doprowadzić do poważnych problemów zdrowotnych!

Czy kot może jeść owady?

Zdziczałe koty spożywają owady w ilości około 1% swojej diety. Domowi pupile również z zamiłowaniem polują na muchy czy komary. Karma dla kotów owadami to zatem jak najbardziej naturalny wybór!

Karmy dla kotów na bazie owadów dostępne są na rynku zoologicznym od kilku lat i do tej pory nie zgłoszono żadnych zagrożeń dla zdrowia. Diety te nie wpłynęły także negatywnie na zdrowie zwierząt domowych w badaniach trwających około miesiąca.  

Wartości odżywcze jadalnych owadów są bardzo bogate. Przykładowo w 100g mięsa termitów jest 10 razy więcej żelaza niż w tej samej ilości wołowiny. Dorosła postać konika polnego Zonocerus variegatus zawiera 814 mikrogramów witaminy A w 100g mięsa, a larwy chrząszcza Rhynochophorus phoenicis są bogatym źródłem potasu.

Przestawienie kota na karmę z owadami nie powinno sprawiać problemów, choć warto pamiętać o początkowym mieszaniu nowej karmy z poprzednią, by uniknąć nagłej zmiany diety.

Czy kot może być wegetarianinem?

Kot to zwierzę bezwzględnie mięsożerne. Wykazuje on zapotrzebowanie m.in. na taurynę, która jest nieobecna lub występuje tylko w śladowych ilościach w roślinach. Diety wegetariańskie nie są zatem odpowiednie dla kotów. Właściciele praktykujący taki rodzaj żywienia, którym bliska jest ekologia oraz dobrostan zwierząt gospodarskich mają obecnie alternatywę dla karm na bazie wołowiny, czy drobiu w postaci karmy dla kota na bazie owadów.

Niedobór wspomnianej już tauryny u kotów powoduje szereg problemów zdrowotnych. Zwyrodnienie siatkówki, ślepota, głuchota, choroby serca, czy osłabienie układu immunologicznego to tylko niektóre z nich. Tauryna występuje obficie w wielu rybach, mięsie gryzoni oraz ptaków, a także w owadach.

Skład karmy ma znaczenie!

Wybierając karmę, zawsze warto zapoznać się z jej składem. Prawo europejskie dokładnie określa jakie informacje musi zawrzeć producent każdej karmy dla zwierząt na jej opakowaniu. Skład powinien być dostępny na odwrocie paczki lub puszki, a składniki uszeregowane są w sposób malejący.

Unikać należy produktów ze sztucznymi konserwantami oraz barwnikami. W diecie kotów nie są również potrzebne zboża. Dobrą praktyką są dodatki w postaci owoców np. żurawiny, która wspomaga układ moczowy kota oraz siemienia lnianego poprawiającego kondycję sierści. Głównym składnikiem powinno być jednak wysokiej jakości mięso.

Zwrócić uwagę należy także na procentową zawartość poszczególnych składników. W karmie dla kota powinno być około 55 % białka, 40% tłuszczy i 10% węglowodanów. Jest to zawartość procentowa tych składników w mięsie szczura, czyli typowego pokarmu dzikiego kota.

Podsumowując, białko to ważny składnik żywienia kota. Nie należy podawać go zbyt dużo, ale musi być ono odpowiedniej jakości. Karmy na bazie białka owadów to ciekawa alternatywa dla innych dostępnych na rynku karm.

  

Agnieszka Górecka -  lekarz weterynarii, absolwentka Wydziału Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, certyfikowana masażystka psów i kotów, autorka wielu artykułów dotyczących zdrowia zwierząt domowych i koni.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Szukaj

Najchętniej czytane

Ta strona używa plików cookies. Dowiedz się więcej.