Karma na bazie owadów - wszystko o co chciałbyś zapytać!

Karma na bazie owadów - wszystko o co chciałbyś zapytać!

Karma na bazie owadów - wszystko o co chciałbyś zapytać!

Karmy dla kotów na bazie owadów to nowość na rynku zoologicznym. Tego typu produkty powstają dopiero od kilku lat, ale powoli zaczynają być dostępne w większych ilościach. Czy warto podawać je kotom? Co znajduje się w składzie? Czy są bezpieczne? Właściciele mają wiele wątpliwości. Całkowicie niepotrzebnie!  

Czy koty mogą jeść karmę z owadami?

Naturalnie!  Owady są składnikiem diety wielu gatunków zwierząt w tym m.in. drobiu, ryb oraz kotów. Stanowią one około 1% diety dzikożyjących kotów, a zwierzęta domowe często polują na muchy wśród swoich czterech ścian. Karma dla kota z owadami to zatem naturalny wybór!

Czy karma z owadów dla kotów jest smaczna?

Przeprowadzone badania wskazują, że karmy z białkiem owadów są dla zwierząt atrakcyjne zapachowo oraz smakowo. Przestawienie kota na tego typu produkt nie powinno być zatem trudne, choć warto pamiętać, o początkowym mieszaniu nowej karmy z wcześniejszą, by uniknąć problemów ze strony przewodu pokarmowego.

Jakie owady znajdują się w karmach dla zwierząt?

Za jadalne uważa się obecnie około 2000 gatunków owadów. Do celów paszowych stosuje się m.in. następujące gatunki:  czarna mucha (Hermetia illucens),  mucha domowa (Musca domestica), mącznik młynarek (Tenebrio molitor), pleśniakowiec złocisty (Aplhitobitus diaperinus), świerszcz domowy (Acheta domesticus),  świerszcz bananowy (Gryllodes sigillatus) oraz świerszcz kubański (Gryllus assimilis).

Czy karmy na bazie białka owadów są bezpieczne?

Karmy dla kotów z owadami spełniają normy prawa europejskiego dotyczące karm dla zwierząt. Duża ilość składników odżywczych pochodzi z samych owadów, a pozostała dostarczana jest w postaci suplementów.

Wydaje się, że koty mają zdolność jednakowego trawienia białka pochodzącego od bezkręgowców i kręgowców. Jest to jednak kwestia wciąż poddawana badaniom. Te przeprowadzone do tej pory sugerują, że koty mogą bezpiecznie spożywać nawet duże ilości owadów (m.in. świerszczy) przez dłuższy okres czasu.

Badania białka owadów przeprowadzane na terenie trzech różnych państw, w różnych warunkach klimatycznych, nie wykazały przekroczenia dopuszczalnych norm dla: pestycydów, metali ciężkich, dioksyn, czy mikotoksyn.

Czy istnieją karmy z owadami dla innych gatunków zwierząt?

Oczywiście! Karmy na bazie białka owadów są produkowane dla zwierząt domowych, jak psy i koty, gospodarskich oraz egzotycznych. Mięso owadów od dawna wykorzystywane jest w karmieniu zwierząt na terenach ogrodów zoologicznych, a pasze na ich bazie to dobre, alternatywne źródło białka dla mączek mięsno-kostnych oraz rybnych.

Czy spożywanie owadów przez zwierzęta gospodarskie jest bezpieczne?

Białko pochodzące z mięsa owadów jest włączone do łańcucha pokarmowego i ostatecznie trafia do produktów spożywczych dla ludzi. Podlega ono zatem takim samym ograniczeniom jak wszystkie białka pochodzenia zwierzęcego stosowane jako pasze dla zwierząt gospodarskich.

Jakie wartości odżywcze mają owady?

Skład chemiczny owadów przypomina łososia lub odkostnionego królika. Przykładowe świerszcze są źródłem pełnowartościowego (zawierającego wszystkie niezbędne aminokwasy) białka, a także błonnika, witamin, czy minerałów. Mięso świerszcza zawiera więcej kwasów omega-3 niż wspomniany już łosoś, a także więcej żelaza niż szpinak. Są również łatwostrawne.

Insekty mają w składzie sporo kwasu laurynowego, który ma właściwości stabilizujące mikrobiom przewodu pokarmowego oraz peptydy antybakteryjne chroniące organizm przed potencjalnie patogennymi bakteriami.

Dlaczego karmy z owadów są droższe?

Karmy dla kotów z owadów mają wyższą cenę niż wiele karm dostępnych obecnie na rynku zoologicznym. Cena skorelowana jest jednak z jakością. Powstają one bowiem z droższego i bardzo wartościowego odżywczo surowca, jakim obecnie jest mięso owadów. Hodowla jest także w dużej mierze prowadzona ręcznie, a stosowane technologie dość drogie. Dodatkowo produkcja wciąż nie jest prowadzona na masową skalę, co musi wpływać na koszty sprzedaży karmy. Przypuszczalnie cena karmy na bazie owadów będzie jednak malała w perspektywie czasu i rosnącego popytu.

Zakup tego typu produktów jest obecnie "inwestycją" w ekologię! Konsumenci swoimi wyborami pokazują bowiem, czy ważne jest dla nich to jaki wpływ ma powstawanie różnych produktów na naszą planetę. Hodowle insektów zużywają mniej wody niż tradycyjna hodowla zwierząt, a także nie emitują takiej ilości gazów cieplarnianych. Owady wykorzystywane są prawie w całości, co ogranicza ilość odpadów.     

Czy hodowla owadów jest humanitarna?

Hodowla owadów, które wykorzystywane są w produkcji karmy dla zwierząt wydaje się dużo bardziej humanitarna niż w przypadku zwierząt gospodarskich. Larwy owadów lubią być skupione blisko siebie, czego nie można powiedzieć o drobiu lub trzodzie chlewnej. Dodatkowo uśmiercanie insektów odbywa się w sposób bezbolesny, czyli głównie w oparciu o zwolnienie ich metabolizmu.

Podsumowując, karmy dla kotów z owadów mają bardzo wiele korzyści zarówno dla samych kotów, jak i środowiska!

Agnieszka Górecka -  lekarz weterynarii, absolwentka Wydziału Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, certyfikowana masażystka psów i kotów, autorka wielu artykułów dotyczących zdrowia zwierząt domowych i koni.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Szukaj

Najchętniej czytane

Ta strona używa plików cookies. Dowiedz się więcej.