Karma przyszłości? Karma na bazie owadów!

Karma przyszłości? Karma na bazie owadów!

Karma przyszłości?  Karma na bazie owadów!

Na polskim rynku zoologicznym pojawiają się pierwsze karmy dla kotów na bazie owadów. Czy warto po nie sięgnąć? Zdecydowanie tak!

Po pierwsze ekologia

Karma z białkiem owadów to interesująca i ekscytująca alternatywa dla wszystkich opiekunów zwierząt ceniących sobie ekologię i świadomą konsumpcję! Konwencjonalne rolnictwo wymaga przecież ogromnych ilości energii i wody, a fermy zajmują rozległe tereny.

Hodowla owadów może być natomiast prowadzona wydajniej i przy wykorzystaniu mniejszych ilości zasobów. Szacuje się, że produkcja żywności na bazie owadów zajmuje tylko dwa procent terenu i zużywa jedynie cztery procent wody, które są wykorzystywane do produkcji żywności na bazie mięsa. Działanie takich hodowli charakteryzuje się dodatkowo produkcją niewielkich ilości metanu,czy amoniaku, a owadom nie podaje się żadnych hormonów ani antybiotyków. Większość owadów można hodować przy użyciu odpadów z ubojni, młynów, czy zakładów przetwórstwa spożywczego. W przyszłości fermy mogłyby być także połączone z zakładami produkującymi żywność dla zwierząt domowych, co zmniejszyłoby koszty transportu.

Niski wpływ karmy z owadami na środowisko jest wielką zaletą, biorąc pod uwagę obecne (i zapewne przyszłe) problemy naszej planety. Wielu ekspertów docenia już możliwość spożywania owadów jako bardziej ekologicznego źródła białka. Znalezienie żywności, której produkcja nie będzie, wpływała na wykorzystanie coraz bardziej ograniczonych zasobów Ziemi ma ogromne znaczenie. Karmy na bazie owadów można wykorzystywać bowiem nie tylko w produkcji karm dla zwierząt domowych, ale i pasz dla zwierząt gospodarskich. Do tej pory stosowano w ich żywieniu głównie mączki mięsno-kostne (które okazały się źródłem BSE) oraz mączki rybne (spadek połowów ryb sprawia jednak, że stają się coraz droższe). Realną alternatywą stały się zatem owady.  

Ważną zaletą jest także to, że larwy lub świerszcze mogą być wykorzystywane do produkcji karmy niemalże w całości. Na świecie istnieje blisko 2000 gatunków owadów, które uważa się za jadalne i przykładowo około 99% ciała larw much Hermetia illucens i 80% ciała świerszcza może być wykorzystane w karmie. Jeśli przyjrzymy się zwierzętom gospodarskim, zauważymy, że w ich przypadku wykorzystuje się tylko między 40, a 60% masy ich ciała

Hipoalergiczna alternatywa

Temat żywienia jest jedną z najczęściej poruszanych kwestii w gabinecie weterynaryjnym. Alergie pokarmowe i nietolerancje są dziś bardzo powszechnym problemem zarówno wśród ludzi, jak i zwierząt domowych. Źródłem alergenów bardzo często jest białko pochodzenia zwierzęcego. W przypadku psów istnieje możliwość zbilansowania diety wegetariańskiej, ale u kotów nie ma takiej możliwości.

W żywieniu kota (i psa) alergika sięgnąć można jednak po nowe źródła białka w diecie (na przykład dziczyznę lub karmy z owadami) albo po specjalistyczne produkty z hydrolizowanych białek. Te drugie często polecane są na czas tak zwanej diety eliminacyjnej, ale ich wysoki koszt oraz mniejsza smakowitość powodują, że w dalszej części dietoterapii alergika sięga się zwykle po karmy na bazie nowych, nieuczulających produktów.

Karma hipoalergiczna z owadów bazować powinna na jednym źródle białka, jakim są owady oraz na jednym źródle węglowodanów. Ograniczy to ryzyko wystąpienia reakcji organizmu. Pamiętać jednak należy o powolnym wprowadzaniu nowego produktu i początkowym mieszaniu go z poprzednio stosowaną karmą. Zapobiega to niepożądanym problemom ze strony przewodu pokarmowego.

Więcej niż białko - jakie wartości ma karma dla kota na bazie owadów?

Owady to część naturalnej diety kotów. Domowe "tygrysy" znane są przecież ze swoich dzikich polowań po całym mieszkaniu, gdy tylko na horyzoncie pojawi się mucha. Są również pokarmem spożywanym przez drób, czy ryby. Takie źródło białka w karmie jest zatem zdecydowanie czymś naturalnym.

Karma z białkiem owadów to nie tylko białko! Owady są bowiem źródłem tłuszczy, kwasów tłuszczowych, minerałów i witamin. Ilość tych składników odżywczych różni się w zależności od gatunku owada. Komisja ds. Wyżywienia i Rolnictwa działająca przy Organizacji Narodów Zjednoczonych orzekła jednak, że wartość odżywcza owadów nie różni się od wartości odżywczej innych źródeł mięsa, takich jak kurczak, czy wołowina. 

Warte swojej ceny

Nie da się nie zauważyć, że karma dla kota na bazie owadów jest obecnie droższa od opcji karm ekonomicznych nawet kilkukrotnie. Warto jednak spojrzeć na jej cenę przez pryzmat wspomnianych zalet. Kupując karmy z owadami, wspieramy środowisko, zapewniając swojemu zwierzęciu wartościowe źródło białka oraz zmniejszając ryzyko reakcji alergicznej u kociego alergika.

Karmy dla kotów z owadami wydają się produktami, które zdominują rynek zoologiczny w przyszłości! Nie trzeba jednak czekać i już teraz warto sięgnąć po produkty dostępne w polskim rynku!

 

                                                  

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Szukaj

Najchętniej czytane

Ta strona używa plików cookies. Dowiedz się więcej.