Naturalna dieta kota - wprowadzenie do diety whole prey

Naturalna dieta kota - wprowadzenie do diety whole prey

Naturalna dieta kota - wprowadzenie do diety whole prey

Na czym polega dieta whole prey?

Whole prey to w bezpośrednim tłumaczeniu "cała ofiara/zdobycz". Jest to model diety oparty na surowym mięsie i polega na podawaniu kotom ich naturalnych ofiar. W praktyce w kociej misce pojawiają się ptaki, gryzonie oraz niektóre ryby.  Dieta whole prey nie ma jednak nic wspólnego z samym polowaniem i podawaniem kotu żywych zwierząt. Jest to na razie chyba najrzadsza forma karmienia zwierząt produktami surowymi, ale jednocześnie najbardziej naturalna, wydajna i korzystna dla kota.  

Naturalna dieta kota - czyli jaka?

Koty to zwierzęta bezwzględnie mięsożerne. Wolnożyjące zwierzęta polują nawet kilkadziesiąt razy dziennie, by zjeść kilka małych posiłków. W ich diecie znajdują się gryzonie, ptaki, gady oraz insekty. Swoje ofiary zjadają w całości żywiąc się tym samym nie tylko mięsem, ale również narządami wewnętrznymi, skórą i kośćmi.

Modele żywienia kotów produktami surowymi

Istnieją trzy modele żywienia kota przy użyciu surowych produktów. Oprócz whole prey polegającym na podawaniu kotom całych zdobyczy, istnieje także PMR (prey model raw diet) oraz BARF. Opcje te zakładają podawanie kotom produktów naśladujących naturalną dietę i eliminację przetworzonej żywności. W praktyce taka dieta powinna składać się w 84% z mięsa mięśniowego, 6% z kości, 5% z wątroby i kolejnych 5% z innych narządów. Oczywiście każdy opiekun sam decyduje o żywieniu swojego kota, dlatego istnieją modyfikacje polegające m.in. na podawaniu zwierzętom także jajek lub suplementów w postaci np. olejów rybnych. Osobną opcją dostarczającą kotom składników odżywczych w proporcjach podobnych do naturalnej diety jest stosowanie komercyjnych karm zawierających dobrej jakości mięso!

Rynek zoologiczny wychodzi naprzeciw potrzebom kotów i ich opiekunów

Na rynku zoologicznym dostępne są kurczaki jednodniowe, szczury karmowe,myszy karmowe, przepiórki, perliczki, ryby oraz bażanty. Oferowane rozmiary zdobyczy są zależne od wielkości zwierząt, które mają je konsumować.

Oferta jest zróżnicowana i trzeba z niej korzystać, gdyż żywienie kota tylko jednym rodzajem ofiary nie spełnia jego wszystkich potrzeb żywieniowych. Wskazana jest zatem różnorodność!  

Opiekun kota musi zdawać sobie sprawę, że zakupione tuszki były wyhodowane w celu paszowym i nie odpowiadają swoim składem w 100% diecie dzikożyjących kotów. Konieczna jest zatem suplementacja  m.in. witaminy E, czy kwasów omega-3. Kotom żywionym tym modelem diety warto zatem jednak podawać także oleje rybne lub żółtko.

Co wpływa na wartość odżywczą podawanej kotu zdobyczy?

Na wartość odżywczą zdobyczy wpływa jej gatunek, wiek, płeć oraz stosowana dieta. Nie bez znaczenia jest również sposób przechowywania. Obecnie jednak nie ma jeszcze zbyt wielu badań poświęconych tym różnicom.

Czy surowy pokarm jest bezpieczny?

Odpowiednio przygotowany i przechowywany surowy pokarm powinien być bezpieczny dla kota. Whole prey stosować można u zdrowych kotów w każdym wieku! Warto wiedzieć, że pH i enzymy działające w żołądku kota radzą sobie z trawieniem całej zdobyczy, a pióra pomagają nawet w usuwaniu z przewodu pokarmowego kota sierści.  

Jakie korzyści ma ten model diety?

Podawanie kotu całych zdobyczy wiąże się m.in. z aktywnym zaangażowaniem kota w jedzenie. Ma to dla niego korzyści psychiczne i fizyczne. Zwierzę odczuwa sukces związany z radzeniem sobie z wyzwaniem, jakim jest spożycie zdobyczy. Przypuszczalnie ten model diety ma także korzystny wpływ na stan uzębienia oraz stymuluje funkcjonowanie układu pokarmowego.

Korzyścią dla opiekuna jest natomiast poczucie, że karmi kota w bardzo naturalny sposób. Nie ma już presji analizowania etykiet karm w poszukiwaniu najlepszej - bez sztucznych konserwantów, barwników i zbóż. Nie ma także problemu związanego z obliczaniem procentowej zawartości poszczególnych składników jak dzieje się to w stosowaniu diety BARF, czy PMR.

Jak przestawić kota na dietę typu whole prey?

Koty to zwierzęta, które w kwestii diety potrafią być uparte i kapryśne. Zmiana sposobu żywienia nie powinna być zatem nagła i w zależności od zwierzęcia może zająć od kilku dni do nawet kilku miesięcy.

Początkowo kot może mieć trudność z rozpoznaniem całego podawanego mu zwierzęcia jako jedzenia, gdyż większość kotów przyzwyczajona jest już do podawanych im krokietów karm komercyjnych lub zawartości puszek z mokrą karmą. Warto zastosować zatem najpierw produkty pośrednie takie jak puszki z karmą zawierające np. zarówno wołowinę, jak i oseski mysie.

Najlepszą opcją jest żywienie tym rodzajem diety już najmłodszych kociąt. Małe koty instynktownie wiedzą, że podawane im tuszki są pokarmem.  

Surowa dieta to najbardziej naturalna dieta dla kota! Przestawienie się na nią może być trudne psychicznie dla właściciela, a początkowo także dla samego kota. Warto jednak spróbować! A na początek sięgnąć po produkty "pośrednie", które łączą w sobie cechy znanej kotu diety z nowym modelem całej ofiary!  

Agnieszka Górecka -  lekarz weterynarii, absolwentka Wydziału Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, certyfikowana masażystka psów i kotów, autorka wielu artykułów dotyczących zdrowia zwierząt domowych i koni.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Szukaj

Najchętniej czytane

Ta strona używa plików cookies. Dowiedz się więcej.