Zanim powstanie karma dla kota z owadów- tajniki hodowli owadów

Zanim powstanie karma dla kota z owadów- tajniki hodowli owadów

Zanim powstanie karma dla kota z owadów- tajniki hodowli owadów

Karma dla kota na bazie owadów jest atrakcyjna dla zwierząt zarówno pod względem zapachu, jak i smaku, a dodatkowo bardzo bogata odżywczo. Żywność z owadów wydaje się jednak przyszłością nie tylko zwierząt domowych, czy gospodarskich, ale również ludzi. Poza Stanami Zjednoczonymi, Kanadą i Europą owady są spożywane w praktycznie każdej części świata. Jak wygląda ich hodowla w Polsce i na świecie?

Hodowla owadów na świecie

Hodowla owadów to rodzaj często spotykanej działalności w Afryce, Ameryce Łacińskiej i Azji Południowo-Wschodniej. Przykładowo w Tajlandii działa około 20 000 średnich i dużych przedsiębiorstw, które odnoszą sukcesy w hodowli świerszczy, czy koników polnych.

W Ameryce Północnej, a także w Europie producenci żywności również zauważają już potencjał produkcji karm na bazie owadów. W świecie "zachodnim" jedzenie owadów jest oczywiście jeszcze rzadkością, ale szeroko zakrojone programy edukacyjne, działania przedsiębiorcze oraz badania naukowe powoli ułatwią pojawienie się tego rodzaju białka nie tylko na rynku karm dla zwierząt.

Na terenie Europy działa już kilka dużych firm zajmujących się hodowlą owadów. Przykładowo, we Francji stworzono firmę Ynsect, budującą pod Amiens największą farmę owadów, która w dodatku ma być prawie całkowicie skomputeryzowana, gdy na całym świecie hodowla owadów jest nadal w ogromnym procencie ręczna.

Hodowla owadów w Polsce

W naszym kraju działa firma HiProMine zlokalizowana w Robakowie w Wielkopolsce. Powstała ona z inicjatywy dr Jakuba Urbańskiego, który już w 2010 r. założył fermę Fabryka Owadów. Obecnie HiProMine prowadzą prof. dr hab. Damian Józefiak, dr Jakub Urbański i dr hab. Jan Mazurkiewicz, a firma odnosi kolejne sukcesy w branży zajmującej się hodowlą owadów. W Polsce hoduje się ich około 30 gatunków, z których tworzone są później głównie koncentraty białkowe.

Jak wygląda hodowla owadów w liczbach?

Zaletami owadów jest ich szybsze rozmnażanie oraz dojrzewanie, a także to, że nie wymagają tyle czasu, miejsca oraz nakładów finansowych, co inne zwierzęta hodowlane. Według Maxxam Analytics w porównaniu do bydła:

•       świerszcze spożywają 12 razy mniej paszy

•       rosną 13 razy szybciej

•       emitują 100 razy mniej gazów cieplarnianych

•       wymagają 2000 razy mniej ziemi

•       zużywają 2000 razy mniej wody

Według danych przedstawianych przez niektóre firmy zajmujące się tego typu hodowlą 1 tona owadów potrzebuje tylko około 20 m2 powierzchni i około 14 dni na wzrost.

Jakie są ceny owadów w różnych miejscach świata?

W Kenii 1 kg termitów sprzedawany jest za około 10 euro, podobnie w Demokratycznej Republice Laosu kosztuje kilogram szarańczy. Tymczasem w Europie ceny są wyższe! W Wielkiej Brytanii 70 g mrówek Oecophylla smaragdina kosztuje 7,50 euro, natomiast za 35 g szarańczy wędrownej Locusta migratoria  zapłacić trzeba około 9 euro.

Hodowla owadów - specyfika

Zanim przykładowa karma dla kotów z owadów trafi na sklepową półkę konieczne jest wytworzenie surowca, jakim w tym produkcie jest mięso owadów. 

Do produkcji żywca owadziego na dużą skalę potrzebne są odpowiednie warunki hodowli i formuły dietetyczne. Osiągnięcie komercyjnej, masowej produkcji jest obecnie częściowo ograniczone systemem hodowli, który opiera się na pracy ręcznej. Hodowle wymagają zatem automatyzacji niektórych procesów i powoli idą w tym kierunku. Pozwoli to, by stały się konkurencyjne pod względem ekonomicznym dla produkcji mięsa ze znanych nam zwierząt gospodarskich.

Owady można żywić odpadami organicznymi wytwarzanymi z innych procesów rolniczych, z których insekty mogą wydobywać do 70% białka. Dzięki temu są one doskonałym i zrównoważonym źródłem żywności zarówno dla ludzi, jak i zwierząt, a dodatkowo opłacalną opcją dla wielu firm.

W pomieszczeniach, w których przebywają owady, konieczna jest kontrola otoczenia. Wymagają one specyficznej dla siebie temperatury, wilgotności czy dostępu światła. Drugą ważną rzeczą jest wysokiej jakości karma oraz zapobieganie pasożytom i chorobom w celu prawidłowego wzrostu i rozwoju owadów. W hodowli jedwabników zaleca się np. wzbogacanie paszy produktami zawierającymi witaminy i niezbędne składniki odżywcze. 

Utrzymanie temperatury na wymaganym poziomie wiąże się z ogrzewaniem lub chłodzeniem w zależności od gatunku owadów i lokalnego klimatu.

Czy hodowla owadów jest bardziej humanitarna niż innych zwierząt?

Przypuszczalnie tak! Kwestia odczuwania bólu przez zwierzęta bezkręgowe wciąż nie jest dokładnie naukowo opisana, ale dobrostan insektów wydaje się osiągnąć łatwiej niż w przypadku bydła lub trzody chlewnej. Wiele larw owadów lubi być skulonych blisko siebie, w przeciwieństwie do krów czy ptaków, które cierpią w ciasnych przestrzeniach.  Owady jako zwierzęta zmiennocieplne można uśmiercać, spowalniając ich metabolizm, co jest całkowicie bezbolesne. Jest to zatem istotny aspekt etyczny!

Hodowla owadów to przyszłość, która zaczyna się dzisiaj. Warto śledzić postępy i rozwój tej branży!

 

                                                   lekarz weterynarii Agnieszka Górecka

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Szukaj

Najchętniej czytane

Ta strona używa plików cookies. Dowiedz się więcej.