Fip - co musi wiedzieć opiekun, by pomóc swojemu kotu

Fip - co musi wiedzieć opiekun, by pomóc swojemu kotu

Fip - co musi wiedzieć opiekun, by pomóc swojemu kotu

W świecie kotów istnieje kilka nieuleczalnych chorób zakaźnych - białaczka, FIV, czy zakaźne zapalenie otrzewnej, czyli FIP.  Diagnoza jest ciosem dla opiekuna! W przypadku FIP pojawiła się jednak eksperymentalna forma terapii. Czy można sprowadzać leki z USA? Jak pomóc kotu podczas choroby?

FCoV, czy FIP? Jak rozszyfrować weterynaryjne skróty?

FCoV i FIP występują u kotów domowych i dzikich z podobną częstotliwością na całym świecie. Szczepy FCoV, czyli koronawirusa kotów można podzielić na serotypy I i II. W Europie 70–95% przypadków stanowi serotyp I. Większość kotów z FIP jest zakażona serotypem FCoV I, ale choroba może być spowodowana również drugim serotypem.

Co trzeba wiedzieć o FCoV?

Koronawirus powoduje u kotów biegunkę i wymioty o przejściowym i zwykle łagodnym przebiegu. U kociąt zdarza się, że powoduje także objawy ze strony układu oddechowego oraz

zaburzenia wzrostu. Przeważająca liczba kotów nie ma jednak objawów klinicznych.

Co trzeba wiedzieć o FIP?

FIP jest wirusową chorobą kotów, której patogeneza wciąż nie jest jasna. Obecnie główna hipoteza związana jest z mutacją niezjadliwego FCoV w organizmie kota. Czynniki zwiększające ryzyko to:

młody wiek,

stres,

określona rasa (koty bengalskie, rag doll, rex, abisyńskie),

status immunologiczny

zabiegi operacyjne

leczenie kortykosteroidami,

osobnicza odpowiedź organizmu.

płeć (choroba jest częstsza u kocurów).

Objawy zakaźnego zapalenia otrzewnej są zależne od uszkodzeń narządów. Wszystkie są jednak konsekwencją uszkodzenia naczyń krwionośnych. Niepokój wzbudzać powinna utrata masy ciała, powiększenie obrysu brzucha, zażółcenie skóry oraz spojówek, a także duszności.

Okres między zakażeniem, a pojawieniem się objawów jest niejednoznaczny. Zdarza się,że objawy FIP pojawiają się kilka tygodni po wystąpieniu mutacji, choć czasem okres ten może wydłużyć się do nawet dwóch lat. Szacuje się, że najczęściej FIP rozwija się w ciągu pierwszych 6-18 miesięcy po zakażeniu koronawirusem.

Przyjmuje się, że FIP występuje w postaci wysiękowej lub "suchej". Rozróżnienie to nie jest jednak precyzyjne, gdyż wysięk występuje niemalże zawsze, podobnie jak zmiany ziarniniakowe przypisywane formie suchej. Mają one jednak różny stopień.  

Diagnostyka - jakie badania pomogą stwierdzić FIP u kota?

Diagnostyka każdej choroby opiera się na wywiadzie, badaniu klinicznym oraz badaniach dodatkowych.  W przypadku FIP w podstawowym badaniu klinicznym lekarz weterynarii może wyczuć płyn w jamie brzusznej, stwierdzić stłumione dźwięki serca, czy zaobserwować żółtaczkę. Badania dodatkowe takie, jak RTG lub ultrasonografia pomagają  zwizualizować wysięk i są pomocne w pobraniu płynu do dalszej diagnostyki.

Wysięk w otrzewnej przy FIP reaguje dodatnio w tak zwanym teście Rivalty. Wysięk ten ma wysoki poziom białka, niski stosunek albumin do globulin i zawiera neutrofile oraz makrofagi. Niestety, badanie próbek krwi metodą RT-PCR nie ma większej wartości diagnostycznej, gdyż nie pozwala odróżnić mutantów wywołujących FIP od “standardowego” FCoV.  Opcją, która pozwala potwierdzić FIP jest badanie w specjalistycznym laboratorium oparte na immunofluorescencji, immunohistochemii z bioptatem z ziarniniaków lub badaniu osadu komórkowego z płynu z otrzewnej.

FIP - jak pomóc kotu?

Kot, u którego zdiagnozowano FIP ma przed sobą zwykle jedynie kilka tygodni życia. Stan kota może pogorszyć się z dnia na dzień! Największe szanse mają koty, u których diagnoza została postawiona przy braku takich objawów jak brak apetytu, czy żółtaczka.   

Według najnowszych doniesień dwa leki przeciwwirusowe okazują się obiecujące w leczeniu kotów z zakaźnym zapaleniem otrzewnej.  "Journal of Feline Medicine and Surgery" opublikował badanie dotyczące leków przeciwwirusowych, które oceniało skuteczność i bezpieczeństwo analogu nukleozydu GS-441524 dla kotów z FIP.  Artykuł donosił, że leczenie zakończyło się powodzeniem u 25 z 31 kotów.  

Wiele podmiotów, głównie w Chinach, produkuje obecnie niezatwierdzone wersje GS-441524 i drugiego potencjalnie skutecznego leku GC376. Nie są to jednak jeszcze zarejestrowane przed odpowiednie instytuacje leki przeznaczone do leczenia FIP.

Chcąc wspomóc swojego chorego pupila, warto pamiętać o prawdłowym żywieniu. Dla kota z FIP ważna jest dieta bogata w białko. Jedzenie zdecydowanie musi być dobrej jakości!                                                                                                                   

Profilaktyka

W USA od wielu lat istnieje szczepionka donosowa, która nie jest jednak powszechnie stosowana w Europie. Istnieje bowiem wiele obaw z nią związanych. Szczepiony może być jedynie kot po 16 tygodniu życia, który nie miał styczności z kocim koronawirusem.

Codzienna profilaktyka powinna obejmować przestrzeganie zasad higieny w obrębie misek, czy kuwet. Jest to szczególnie istotne w dużych skupiskach kotów, jak hodowle oraz schroniska.

Agnieszka Górecka -  lekarz weterynarii, absolwentka Wydziału Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, certyfikowana masażystka psów i kotów, autorka wielu artykułów dotyczących zdrowia zwierząt domowych i koni.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Szukaj

Najchętniej czytane

Ta strona używa plików cookies. Dowiedz się więcej.