Kot u ortopedy - kiedy konieczna jest konsultacja i jak się do niej przygotować?

Kot u ortopedy - kiedy konieczna jest konsultacja i jak się do niej przygotować?

Kot u ortopedy - kiedy konieczna jest konsultacja i jak się do niej przygotować?

Choroba zwyrodnieniowa stawów

Stawy zbudowane są z kości, torebki stawowej oraz chrząstki stawowej. Chrząstka w swobodnie poruszających się stawach może ulegać degeneracji, prowadząc do zmniejszenia ruchomości stawu, a często także bólu.

Przyczyny zwyrodnienia stawów to:

  • urazy,
  • infekcje,
  • wadami rozwojowymi.

Choroba jest dość powszechna u kotów, choć długo może pozostawać niezauważona. Koty to bowiem zwierzęta, które często ukrywają objawy bólu. Świadomy opiekun musi zdawać sobie sprawę, z tego, że od 60 do 90% starszych kotów ma zapalenie stawów. 

Objawy to:

  • kulawizna,
  • obrzęki stawów,
  • zaniki mięśni,
  • dźwięk zgrzytu podczas ruchu stawu.

Diagnostyka obejmuje zdjęcie RTG, które zwykle pokazuje zwiększoną ilość płynu w stawie, obrzęk tkanek miękkich wokół niego oraz stwardnienie i pogrubienie kości pod chrząstką. Czasem widoczna jest także zwężona przestrzeń stawowa.

Dysplazja stawu biodrowego
Dysplazja stawu biodrowego to w dużym skrócie nieprawidłowy rozwój stawów biodrowych. O problemie najczęściej mówi się, w kontekście psów dużych i szybkorosnących ras. Dysplazja stosunkowo rzadko występuje u kotów domowych, ale może dotyczyć niektórych kotów rasowych.  Choroba charakteryzuje się luźnym stawem biodrowym. Do objawów zalicza się głównie kulawiznę o różnym nasileniu. Większość kotów nie wymaga operacji, a jedynie wprowadzenia zmian stylu życia np. zmniejszenia ich masy ciała.

Złamania
Jak już wspomniano, koty nie zawsze spadają na cztery łapy. W zasadzie robią to dość rzadko, bo złamania są bardzo powszechnym problemem ortopedycznym u kotów. Urazy dotyczą najczęściej:
• barku,
• łokcia,
• nadgarstka,
• kolana.Złamanie sugerować może kulawizna, widoczny ból i obrzęk.

Przykurcz ścięgien
Ścięgna to struktury, które łączą mięśnie z kością. U nowo narodzonych kociąt ścięgna w tylnych nogach mogą ulegać skurczowi. Dotknięte problemem kotki, które są ogólnie zdrowe, będą miały skręcone i przykurczone stopy, co spowoduje, że będą chodzić na nadgarstkach. Przykurcz może jednak ustąpić, gdy koty stają się bardziej mobilne. Dodatkowo wspomagać je można ćwiczeniami rozciągającymi.
Ścięgna mogą się kurczyć także u starszych kotów np. po urazie. Jeśli tak się stanie, u kotów może rozwinąć się kulawizna.

Konsultacja ortopedyczna - czego się spodziewać?
Pełne badanie ortopedyczne obejmuje ocenę wizualną zwierzęcia stojącego oraz o ile to możliwe poruszającego się. Bardzo wartościowym badaniem jest także ocena umięśnienia kota. Porównanie mięśni po obu stronach ciała w poszukiwaniu asymetrii, zaników mięśni, zmian w ich napięciu. Porównywane są także wyniosłości kostne. Kolejny krok to przeprowadzenie testów oceniających stan stawów oraz ścięgien i w razie konieczności wykonanie zdjęć RTG. Zdarza się jednak, że po wstępnym badaniu lokalizującym miejsce bólu konieczna jest sedacja (farmakologiczne uspokojenie) kota w celu przeprowadzenia dalszych badań.

Analiza ruchu kota może być trudna do przeprowadzenia w warunkach gabinetów weterynaryjnych. Koty zwykle nie są przyzwyczajone do chodzenia na smyczy, a odczuwany stres sprawia, że nie chcą swobodnie przechadzać sie po pokoju konsultacyjnym. Sposób chodzenia oraz skoków jest jednak bardzo cenną wskazówką dla lekarza weterynarii. Przykładowo, zwierzęta mające problemy z kończynami miednicznymi zwykle mają problem ze wskakiwaniem na meble, tymczasem te odczuwające dyskomfort w kończynach piersiowych bywają niechętne do zeskakiwania lub robią to w specyficzny sposób.

Wybierając się na badanie ortopedyczne, warto zabrać ze sobą ulubioną kocią zabawkę lub np. laser, jeśli zwierzę lubi polowanie na "światełko". Chcąc mieć pewność, że konsultacja będzie jak najbardziej owocna warto mieć także nagranie przedstawiające sposób chodzenia i zachowywania się pupila w domu.
 
Legowisko ortopedyczne - czy Twój kot go potrzebuje?
Legowiska ortopedyczne dla zwierząt  stworzone są ze specjalnych pianek. Tego typu produkty idealnie nadają się dla starszych i schorowanych kotów z problemami ortopedycznymi np. chorobami stawów. Legowiska ortopedyczne to także dobry pomysł w czasie rekonwalescencji po urazach. Odpowiedni materac sprawia, że powrót do zdrowia przebiega w komfortowych warunkach. Podczas wypoczynku, na tego typu legowiskach kot nie odczuwa ucisków, a zmęczone stawy mogą odpocząć. Badania przeprowadzone (na razie) jedynie u psów wskazują na poprawę nastroju i ruchomości stawów podczas stosowania mat ortopedycznych.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Szukaj

Najchętniej czytane

Ta strona używa plików cookies. Dowiedz się więcej.