Nowe źródło białka dla kociego alergika? Karmy hipoalergiczne z owadów!

Nowe źródło białka dla kociego alergika? Karmy hipoalergiczne z owadów!

Nowe źródło białka dla kociego alergika? Karmy hipoalergiczne z owadów!

Niepożądane reakcje na pokarm stały się nieodłącznym elementem pracy lekarzy weterynarii. Coraz większa ilość opiekunów kotów zgłasza się do nich z problemami skórnymi lub ze strony przewodu pokarmowego, które powiązane są z alergiami lub nietolerancjami  niektórych składników karm komercyjnych.

Alergia, czy nietolerancja?

            Niepożądane reakcje na pokarm mają dwa oblicza - alergii lub nietolerancji. W pierwszym przypadku dochodzi do reakcji układu immunologicznego. Jest to indywidualna reakcja na alergen, który w przypadku alergii pokarmowej jest składnikiem karmy. Nietolerancja  natomiast nie ma powiązania z układem immunologicznym, a z procesem trawienia. Zwierzę nie toleruje składnika pokarmowego, z którym inne zdrowe koty nie mają problemu. 

            Koty cierpiące na alergie pokarmowe najczęściej mają problemy natury dermatologicznej. Głównym objawem i przyczyną późniejszych zmian skórnych jest świąd. Może mieć on różne nasilenie i niestety zdarzają się sytuacje, w których zwierzę wydrapuje sobie rany. Inne, rzadsze objawy to te ze strony przewodu pokarmowego. Biegunki, luźniejsze stolce, wzdęcia, czy wymioty pojawiające się po posiłku częściej wskazują na nietolerancję.

Postępowanie w alergii u kotów

            Diagnostyka alergii to spore wyzwanie. Przygotować się należy na kilkutygodniową dietę eliminacyjną, a następnie na próby prowokacyjne. Te dwie składowe pozwolą na ustalenie, jakie składniki karmy odpowiedzialne są za niepożądane reakcje u kota.

            U psów i kotów uczulenie stwierdza się najczęściej na wołowinę, kurczaka, ryby, mleko krowie, kukurydzę oraz soje. Do alergenów należą również jajka i pszenica. Zdarza się, że koty reagują także na sztuczne konserwanty oraz na śladowe ilości zanieczyszczeń, które dostały się do karm komercyjnych podczas ich produkcji.

            Pierwsze osiem do dwunastu tygodni to czas wspomnianej już diety eliminacyjnej. Może ona zostać przeprowadzona  na kilka sposobów. Opiekunowie mogą zdecydować się na dietę domową lub karmę komercyjną zawierającą inne źródło białka i węglowodanów niż te znajdujące się w obecnej karmie. Istnieje także opcja stosowania karm z białkiem hydrolizowanym. Jest to opcja najczęściej rekomendowana przez lekarzy weterynarii ze względu na mniejsze ryzyko wystąpienia reakcji alergicznych podczas stosowania takiego produktu. Białko hydrolizowane to inaczej białko o zmniejszonej masie cząsteczkowej, które nie powinno wywoływać reakcji organizmu.

Chcąc zastosować jednak karmy z innym źródłem białka sięgać można po takie nietypowe składniki jak konina, mięso strusia lub karmę z owadami. Dietę ustala się indywidualnie dla każdego pacjenta. 

            Zmiana diety powinna doprowadzić do redukcji świądu, a tym samym zmniejszenia ocierania i drapania się kota, które prowadziło do powstawania podrażnień skóry, wyłysień, czy ran. Zmiany skórne powinny powoli goić się, a sierść odrastać. 

Czym karmić alergika?

            W trakcie diagnostyki alergii u psów oraz kotów lekarze weterynarii zalecają najczęściej zastosowanie diety eliminacyjnej opartej na wspomnianych specjalistycznych karmach z białkiem hydrolizowanym. Ich stosunkowo wysoki koszt oraz mniejsza smakowitość nie sprzyja jednak stosowaniu ich w późniejszym okresie dietoterapii zwierząt. Po ustaleniu czynników, które wywoływały niepożądane reakcje u kota zastosować można karmy, które oparte są na innym źródle białka. Ciekawym produktem jest karma dla kotów z owadami. Jest to zdecydowanie nietypowe źródło białka w porównaniu ze standardowymi produktami dostępnymi na sklepowych półkach, a jest tak samo lub bardziej wartościowe odżywczo. Owady zawierają min. nienasycone kwasy tłuszczowe, które ograniczają stan zapalny i są zalecane jako suplement w terapii chorób skóry oraz stawów. Chcąc stosować produkty na bazie owadów zdecydować się warto na tak zwane karmy hipoalergiczne z owadów, które zawierają tylko jedno źródło białka i jedno węglowodanów.

 Testy alergologiczne u kotów

            Opiekunowie, po konsultacji z lekarzem weterynarii, mogą zdecydować się także na testy alergologiczne. Badanie serologiczne w kierunku alergii pokarmowych opiera się na zmierzeniu mian alergenowo-swoistych przeciwciał IgE oraz IgG. Pozwala ono znaleźć substancje, dla których wynik wynosi zero i które będą  odpowiednie do stosowania w diecie eliminacyjnej. Ten test służy zatem do zidentyfikowania przynajmniej jednego źródła białka i jednego źródła węglowodanów, które będą stanowiły podstawę diety eliminacyjnej. Zakres testów jest różny, ale część laboratoriów ma już w swojej ofercie także pakiety rozszerzone o mniej typowe źródła białka jak konina lub mięso renifera, co pozwala określić, czy te "egzotyczne" mięsa na pewno mogą być zastosowane w diecie kociego alergika.

            Diagnostyka alergii u kota nie jest prosta. Oprócz alergenów pokarmowych zwierzęta reagują także na wiele innych czynników środowiskowych jak np. roztocza kurzu domowego. W trosce o zdrowie kota warto jednak podjąć się rzetelnego przeprowadzenia diety eliminacyjnej! 

 

                                                                                                lekarz weterynarii Agnieszka Górecka

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Szukaj

Najchętniej czytane

Ta strona używa plików cookies. Dowiedz się więcej.