Your cart
W koszyku nie ma jeszcze produktów
Nagłe wypadki zdarzają się każdego dnia! Pierwsza pomoc potrzebna jest kotom, które brały udział w wypadku komunikacyjnym, spożyły toksyczne substancje lub rozcięły opuszkę łapy. Bardzo często to od wiedzy i postępowania opiekuna zależy los poszkodowanego zwierzęcia. Przedstawiamy podstawowe kroki ratujące zdrowie i życie kota.
Konia z rzędem temu, kto chociaż raz w życiu nie próbował przetransportować kota z punktu A do punktu B. Najczęstszym miejscem wspólnych spacerów jest oczywiście lecznica weterynaryjna. Cały skomplikowany proces transportu rozpoczyna się na długo przed wyjściem z domu.
Koty to zwierzęta, które tylko przysłowiowo zawsze spadają na cztery łapy. Prawda jest zupełnie inna, a złamania i zerwania ścięgien lub więzadeł zdarzają się im dość często. Nie omija ich również postępujący wiek i występujące w związku z nim problemy z poruszaniem się. Przyjrzyjmy się zatem schorzeniom "ortopedycznym" u kotów.
Co jedzą koty? Tak tak, wiemy – chrupki, saszetki, przekąski, „kabanoski”, tuńczyka z puszki, biały ser z naszej kanapki. Wiele z tych rzeczy jest nie tylko nieodpowiednich, ale wręcz szkodliwych dla naszych zwierząt. A co, gdybyśmy mogli zaserwować kotom karmę z tym, czym żywią się w naturze – a więc z myszą? Oto bowiem właśnie nastała taka możliwość.
Kiedy pada hasło kuweta dla kota przed oczami większości z nas pojawia się widok mozolnego plastikowego pudła z rozsypanym wokół żwirkiem, z którego wydobywa się zapach niemalże z innego świata. Ale czy tak rzeczywiście mus być?
Zawartość kocich kuwet bywa dla ich opiekunów tak samo wstydliwa, jak zawartość ich własnych toalet. Temat odchodów to wciąż dla wielu z nas temat tabu! Niepotrzebnie! W ocenie zdrowia ważne jest nie tylko to, co jemy, ale także to jak pracuje przewód pokarmowy oraz jak wygląda wydalana treść. Przyglądamy się zatem kocim odchodom.
Poniżej prezentuję drugą część listy suplementów dodatkowych, stosowanych w diecie psów i kotów, a także krótką wzmiankę o preparatach pre- i probiotycznych, wspomagających prace układu pokarmowego mięsożerców. Należy pamiętać, że suplementy muszą być stosowane u zwierząt stosowane są zgodnie z konkretnymi zaleceniami, a części z nich nie powinno się wdrażać profilaktycznie. Więcej na ten temat możesz też przeczytać w pierwszej części tego materiału.
Przystępując do lektury tego wpisu można by się zastanawiać czy, jako autorka, nie zatytułowałam go słowami „masło maślane”. Bo przecież suplementy z zasady są czymś, co uzupełnia dietę. Mówi o tym nawet definicja pojęcia „suplement”, w której czytamy, iż jest to „środek spożywczy, którego celem jest uzupełnienie podstawowej diety, będący skoncentrowanym źródłem witamin, składników mineralnych lub innych substancji wykazujących efekt odżywczy bądź inny efekt fizjologiczny”.
Dieta BARF to model żywienia, który wymaga od nas, jako opiekunów, sporej wiedzy i zaangażowania w dietę naszych kotów. Aby faktycznie prawidłowo prowadzić zwierzaka w tym systemie dietetycznym konieczna jest także właściwa suplementacja oraz odpowiednie zbilansowanie mieszanki
Dieta BARF (ang. „Biologically Appropriate Raw Food” - „biologicznie odpowiednie surowe jedzenie”) to coraz popularniejszy ostatnio model żywienia, który bazuje na podawaniu zwierzętom takich elementów, które są zgodne z ich naturalnymi potrzebami charakterystycznymi dla gatunku. W przypadku kota są to więc przede wszystkim mięsa i produkty pochodzenia zwierzęcego (np. jaja czy tłuszcze), natomiast u psa pojawiają się też dodatki w postaci składników roślinnych. Jednak specyfikacja biochemiczna mięs ofiar, na które zwierzęta (a szczególnie koty) polują w naturze, jest mocno odmienna od parametrów, które zawierają w sobie powszechnie dostępne mięsa zwierząt rzeźnych. W tym momencie pojawiają się dwa magiczne słowa: zbilansowanie i suplementacja.